Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Home and Garden  > Driveways, Pools & Outdoor Living > Gravel

Gravel Cost


How Much Does Gravel Cost?

 
low costBags of Gravel: $2-$8average costBy the Ton: $6-100+high costBy the Cubic Yard: $10-$120+
post E-mail post Post   Comments (7)

Gravel consists of small stones varying from 0.1"-3" in diameter, but averaging about 0.5"-1.5". There are two types -- water-worn river gravel with smooth edges, and sharp-edged crushed rock gravel, which has been mechanically broken into small pieces. Gravel can be used as ground cover; as a base for roads, driveways, walkways or patios, or on its own as both base and surface material for paving projects.

Typical costs:

  • Prices vary depending on the size and type of gravel; whether it is bought by the bag or in 5-gallon amounts, or by the ton or the cubic yard (equivalent to 3'x3'x3'); if it is delivered to the project site or picked up by the customer; and location (gravel is heavy, and delivery fees increase for every mile it must be transported).
  • Small bags typically cost $2-$8 or more, depending on size, type and location; up to five gallons of gravel can cost $3-$9 or more. For example, Home Depot charges $3.90 for a 50-lb. bag of all-purpose gravel[1] . and Seffner Rock & Gravel[2] in Tampa, FL sells white or brown river rock in 3/8", 3/4" or 1.5" sizes for $5.65 for five gallons.
  • Bulk gravel can cost $6-$75 or more a ton if it is picked up or $15-$100 or more delivered, depending on distance delivered, location (how far the seller is from the gravel source) and the type of stone. Crushed rock, pea gravel and drain rock are a few of the least expensive types; decomposed granite, crushed granite, imported and other specialty/decorative gravels typically cost more. JMJ Landscape Supply Center[3] in Lynchburg, VA charges $65 a ton for 1/4"-1/2" brown pea stone and $99.50 a ton for 1/2" earth rose crushed stone; delivery within a 10-mile radius is $55 per trip.
  • A cubic yard of gravel (weighing roughly 1.2 to 1.7 tons) costs about $10-$90 or more if hauled away by the customer, or $20-$120 or more delivered. For example, at Edstrom Construction[4] in Rexburg, ID charges 3/4" road base gravel is $9.75 per cubic yard for 3/4" road base gravel or $16.80 delivered locally; decorative gravel is $21 a cubic yard or $28.05 delivered. The Rock Shop[5] in Durham, NC charges $36 per cubic yard of for driveway gravel and $89 per cubic yard for 1" decorative tan gravel; delivery requires a minimum of 2 cubic yards of material, and additional fees apply.
  • A gravel path can cost $100-$1,000 for do-it-yourself materials, or $300-$2,000 or more with professional installation.
  • Complete installation of a gravel driveway starts at roughly $0.75-$3 or more a square foot, or about $300-$1,000 for a 12'x25' single-car driveway, 4"-8" thick. Prices can double for a roadway-quality gravel driveway, or $450-$1,800 for 12'x25' and $11,000-$60,000 or more for a driveway 12' wide and a quarter-mile long.
What should be included:
  • When buying bulk gravel, it's typical to check in with the stone yard office, weigh the hauling vehicle, load the material, then weigh the vehicle again to calculate the cost. With delivery, the gravel may be deposited in one pile at the curb, or spread out along the planned driveway, depending on the terms of delivery.
Additional costs:
  • There may be a minimum fee, a minimum volume amount or separate retail pricing when buying do-it-yourself supplies from a large gravel operation. For example, Weidle Corporation[6] in Germantown, OH sells 3/8" round washed pea gravel for $8 a ton to commercial customers or $18 a cubic yard but has a U-Pick-Up retail price for pickup truck loads of $18 a cubic yard with an $18 minimum sale of $18 plus tax.
Discounts:
  • Gravel can cost less for extra-large bulk orders or repeat customers like construction companies or landscapers; prices are typically lower in more remote areas. For example, Icon Materials[7] in Washington discounts the cost to contractors with annual purchase volumes of 500 tons or more; at its Auburn, WA site the cost for washed pea gravel is $11.25 a ton retail or $10.25 for contractors; at its Seattle location the price is $15.35 a ton retail or $14.35 for contractors.
Shopping for gravel:
  • Gravel is available from home improvement centers like Home Depot[8] or Lowe's[9] ; from landscape and material supply companies; from sand and gravel dealers; and direct from the gravel plant/pit.
post E-mail post Post   Comments (7)
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
1in to k
Amount: $0.00
Posted by: Jeanine Solomon in Morongo valley, CA.Posted: August 18th, 2017 01:08PM
Supplier: Home ownerDelivered or Picked Up: Pick up
They has 3 different types and wanted it removed..so I did it in 3truck loads for free
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Gravel
Amount: $150.00
Posted by: Trinidy Sweeton in Monteagle, TN.Posted: March 28th, 2017 09:03AM
Supplier: Delivered or Picked Up: Picked up
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
most unhelpful
Amount: $1,000.00
Posted by: MS anonymous in McKenna, WA.Posted: June 2nd, 2016 12:06PM
Size, Type of Gravel: gravelQuantity: 15 - 30 yards
Supplier: Julie's constructionDelivered or Picked Up: delivered
Julie has delivered twice to my home (single female) She is awesome, goes out of her way to help and place it EXACTLY where one needs. Her employee (John?) puts it where he wants to. He will argue with you, tell you he doesn't care where Julie placed hers, does not know how to dump anything but a big pile and tells you to get a tractor. He has been t my property twice with same attitude. I'd fire him...If you are a single female, I would NOT allow the man on my property as he will argue with you. I am not sure if he is the same with men but he obviously has a problem with women and customers in general.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
57 Stone for Driveway Resurface in Moyock, NC
Amount: $497.43
Posted by: Moyock Driveway Resurface in Moyock, NC.Posted: November 23rd, 2015 05:11PM
Size, Type of Gravel: 57 stoneQuantity: 14 tons
Supplier: Moyock Sand CoDelivered or Picked Up: Delivered
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
5/8 crushed
Amount: $686.00
Posted by: Jeremiah Johnson in Brush Prairie, WA.Posted: September 28th, 2015 07:09PM
Supplier: CemexDelivered or Picked Up: Delivered
Dropped where I wanted, up a very steep driveway. Loc was marked with orange flagging and drop was perfect. Only problem is a single truck w/ transfer load was only ~32 tons. Will be ordering more. 9/2015
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
5/8 -
Amount: $51.50
Posted by: A000612 in Edgewood, WA.Posted: June 13th, 2015 07:06PM
Supplier: HigradeDelivered or Picked Up: P/U
June 2015
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Gravel
Amount: $25.95
Posted by: Dustin 245 in Prestonsburg, KY.Posted: March 23rd, 2015 09:03PM
Supplier: Mountain enterprisesDelivered or Picked Up: Picked up
Regular 57's $25.95 a ton plus 6% sales tax in eastern KY
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With Gravel
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Size, Type of Gravel: Quantity: 
Supplier: Delivered or Picked Up: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.homedepot.com/p/SAKRETE-50-lb-All-Purpose-Gravel-100033870/100598894#.UbpsL_mThQM
  2.  www.seffnerrock.com/SRG_Landscaping_Rock_Mulch_Price_List.pdf
  3.  jmjcompanies.com/price-list/
  4.  www.edstromconstruction.net/about-us/services/crushing-services/
  5.  www.rockshopnc.com/prices.php
  6.  www.weidle.com/html/priceList.html
  7.  www.iconmaterials.com/core/files/iconmaterials/uploads/files/ICON%20Price%20List%202010...
  8.  www.homedepot.com/Building-Materials/h_d1/N-5yc1vZaqns/Ntk-All/Ntt-gravel/h_d2/Navigati...
  9.  www.lowes.com/Search=gravel?storeId=10151&langId=-1&catalogId=10051&N=0&newSearch=true&...
More Home and Garden Topics
Check Out All Costs for Home and Garden How Much Does Pressure Washing Cost? How Much Does a Central Air Conditioner Cost? How Much Does a Deck Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost