Search thousands of topics on CostHelper

BROWSE ALL TOPICS >> babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business sports weddings
CostHelper > Home and Garden  > Driveways, Pools & Outdoor Living > Gravel Driveway

Gravel Driveway Cost


How Much Does a Gravel Driveway Cost?

 
low costLow: Starts at $300-$1,560average costMedium: Typically $450-$1,800high costHigh: Very Long Driveways Can Run $11,000-$60,000
post Post   Comments (2)  

Compacted gravel is typically used to create a base to provide support and drainage for a driveway; using gravel as the finished surface (rather than asphalt, concrete, pavers or other options) is generally the least expensive type of driveway. It's possible to create a rough driveway by having a dump truck spread crushed rock in the desired area, but this will not be as durable as a correctly designed, built and maintained gravel driveway, which can last 50-100 years or more.

Typical costs:

  • Complete installation of a driveway with a base and surface layer of compacted gravel starts at roughly $0.75-$3 or more a square foot, or about $300-$1,000 for a 12'x25' single-car driveway, 4"-8" thick. These prices can double for a roadway-quality driveway (geotextile fabric covered with three layers of compacted gravel, each about 3"-4" thick), or $450-$1,800 for 12'x25' and $11,000-$60,000 or more for a driveway 12' wide and a quarter-mile long. Slopes, curves and poor soil conditions (requiring additional prep work) can all add to the total cost.
  • A cubic yard of driveway-grade crushed gravel costs about $10-$60 or more, depending on whether it is picked up by the customer at the gravel yard or delivered to the job site, and the size and type of gravel used. (A cubic yard of gravel is 3'x3'x3' and weighs roughly 1.2 to 1.7 tons or more). A 12'x25' single-car driveway 9" thick requires an estimated 10-14 tons, which can cost $100-$850. A 14'x100' driveway 6" thick requires about 26 tons of gravel, or $260-$1,560 for just the stones.
  • Paving contractors typically do not charge by the square foot, but instead quote their total price for a specific project.
What should be included:
  • Crushed rock gravel is used for driveways, because the sharp edges of these angular stones bind together better under pressure than smooth-edged river gravel. Typically all soil and plants are removed; geotextile fabric may be installed to stabilize the gravel; and several layers of gravel 3"-4" deep are installed and compacted. Ask The Builder provides an overview[1] .
Additional costs:
  • There are often local regulations governing the width of the driveway and the materials used to build it. Typically a permit is required; fees can vary from nominal to pricey, depending on location.
  • A gravel driveway may need an herbicide applied every year or two, to reduce weeds and other vegetation; or weeds may need pulling periodically. It can be necessary to re-grade the driveway (re-leveling and -re-spreading the gravel, and adding more as needed) every one to three years, depending on usage and whether the driveway has slopes or curves. The cost for this varies significantly based on the grading needed, the width and length of the driveway, and the amount and type of replacement gravel required.
Shopping for a gravel driveway:
  • Southern Ground Materials in central Florida describes the right types of stone and gravel for driveways[2] , with photos of typical gravel driveways.
  • LandscapingNetwork.com provides tips for designing, installing and maintaining[3] a pea gravel driveway.
  • To estimate the amount of cubic yards or gravel needed, multiply length by width by depth and then divide by 27. For example, for a 12'x25' single-car driveway with a 9" bed of gravel (in three layers), convert 9" to 0.75'; multiply 0.75 x 12 x 25, which equals 8.34 cubic yards, or roughly 10-14 tons. A 4" layer of gravel to resurface an existing 12'x25' driveway requires about 2.78 cubic yards or roughly 3.33-4.73 tons.
  • A gravel driveway is typically installed by a building or grading contractor. Get several estimates; ask for and check references (if possible, visit a previous project, to see how the driveway looks after use); make sure the company is properly insured and licensed[4] ; and check for any complaints filed with the Better Business Bureau[5] .
  • ,
post Post   Comments (2)  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


Fix-it Favorites: Duct Tape and WD-40
My mother taught me that all home fixit-projects can be accomplished with either duct tape or WD-40. If something shouldn't move and it does, use duct tape. If something should move and it doesn't, use WD-40. || Posted September 30 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
Refinish gravel drive
Amount: $1,000.00
Posted by: Joseph Truett in WILLIAMSPORT, TN.Posted: September 28th, 2018 12:09AM
Type of Driveway: GravelSq Ft of Driveway: 1200
Contractor: Joseph truett
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
home driveway
Amount: $3,800.00
Posted by: phillp in ponca city, OK.Posted: February 17th, 2016 01:02PM
Type of Driveway: add on to oldSq Ft of Driveway: 875
Contractor: Northern Fabrication Services
this guy brian came out messured out the drive for me and tolsd me the what the price break down would cost me all the way down to the sand I hired them to install the driveway with in a couple days I was driving on my new drive they treated me very well with good price on the spot
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With a Gravel Driveway
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Type of Driveway: Sq Ft of Driveway: 
Contractor:   
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.askthebuilder.com/build-a-gravel-driveway/
  2.  www.southerngroundmaterials.com/Driveways--Rock-Stone-Gravel-.html
  3.  www.landscapingnetwork.com/driveways/gravel.html
  4.  www.contractors-license.org/
  5.  www.bbb.org/en/us/search
More Home and Garden Topics
Check Out All Costs for Home and Garden How Much Does a Propane Tank Cost? How Much Does a Plumber Cost? How Much Does Pressure Washing Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Low cost baby shower
Paid: 600.00
I spent about $200 on food/snacks/simple decor- where I served Packaged desserts (due to covid) and deli sandwiches, bbq chicken and Bread/cheese/fruit... [more]
-Mommy to be
Baby Shower Cost
TSLIM Insulin Pump
Paid: 1131.20
I have Federal Blue Cross, the most expensive Self Plan. The insurance company paid $5,584.20 for the TSLIM, and I paid $1,131.20 out of pocket. Medtronic Insulin pump was quoted at the same price... [more]
-Read by EOB
Insulin Pump Cost
Prescription Eye Glasses
Paid: 380.00
Eye exam was less than $60. Frames alone were about $118. Extra-wide progrssive lenses an additional $80. Polycarbonate thin lens with blue light filter, UV protection, anti-glare, 1-year warranty on frames & lenses... [more]
-Lady 70
Eyeglasses Cost
About the free dog food
Paid: 100.00
I'm a 70 year old retired senior citizen I have two dogs Lily is Irish Terrier weighs about 15 lb very good dog Jade is a blue nose pitbull and she's 5 months old and weighs about 55 lb cost me $100 or better a month to feed them I like to ... [more]
-Robert moneyhan
Dog Food Cost
DIY Front End
Paid: 965.00
Front: 2xCV axel, 2xball joints, 2x Sway bar end links,sway bar bushings, 2xrotors, 2x brake pads. $500Rear: brake pads. $35New Tools (yay!):3 ton floor jack, 20v impact wrench, 2x Jack stands, tube lock-tite, can of pb blaster. $430.$965... [more]
-Mr. Gillis
Car Suspension Cost
Fujitsu split single unit
Paid: 3400.00
I was charged 3400 which include electrical work. The contractor was referred to me by a neighbor. I asked about a rebate and was informed the cost included any rebate money and he (the contractor) would take care of it... [more]
-A wary lake resident
Ductless Air Conditioner Cost